Український центр кінезітерапії Бубновського: Здоров'я у русі

Що таке кінезітерапія і що вона лікує?

Значення слова «кінезітерапія» перегукується з грецьким корінням: «кінезис» - рух, «терапія» - лікування, і означає «лікування рухом». Рухом лікують багато (мануальна терапія, різні види лікувальної фізкультури, масаж). Екстремальна реабілітація вводить принципово нову лінію дії на організм людини - напруга.

Екстремальна реабілітація має на увазі поетапне включення уражених м'язів і зв'язок у процес руху і навантажень, щоб наприкінці лікування людина могла керувати своїм тілом, могла повернутися в процес трудової діяльності без жодних обмежень. Але для цього її потрібно навчити виконувати різні рухи, що поєднуються з напругою за принципом «Правильний рух лікує, неправильний – калічить», навчити правилам дихання при навантаженні, навчити допомагати собі водними процедурами та спеціальною гімнастикою.

Що означає природне лікування?

Природне лікування має на увазі вміння жити за законами природи, адже людина – частина природи. Це означає вміти спілкуватися із сонцем, землею, водою, повітрям, енергією, космосом. Це перше. І друге - це основний принцип природного лікування, який говорить: «Ліків поза організмом людини немає, а ті ліки, які є в організмі, включаються тільки у разі створення оптимальних умов». Про це багато говорили такі автори як І.П. Павлов, П.А. Анохін, К. Джеффрі, Г. Шелтон. Лікування хворого є природне явище, яке відбувається автоматично, коли умови є сприятливими. Кінезітерапія як раз і створює такі сприятливі (природні) умови існування суглобам, зв'язкам, м'язам, заповнюючи дефіцит обертань і напруг, що виникає в людини в умовах міста.

Часто люди скаржаться на те, що загострення болю у спині виникло саме через виконання руху: підняв відро, копав грядку, нахилився. Чи не страшно давати навантаження на тренажерах людям, яким рух уже приніс страждання?

Не страшно. Вся справа у правильності того чи іншого руху. Ми не випадково говоримо про те, що у нашому Центрі кінезітерапії всі навантаження суворо дозовані. Розраховані як вага, так і напрямок докладання сили. Це дуже важливо.

«Правильний рух лікує, неправильне – калічить».

Копаючи грядку, людина нетренована робить ряд хаотичних рухів, чим «зриває» спину. Наша система передбачає виведення людини на рівень екстремальних лікувальних навантажень, після чого вже можна копати і відра тягати.

Немає шкідливої роботи, є невміння зняти навантаження після виконання.

Як надовго вистачить лікування кінезітерапією?

Здоров'я залежить від постійного дотримання певних правил, його не можна запасти про запас. Тому 12 або 24 заняття є лише критерієм засвоєння пацієнтом уроків здоров'я. Займатися треба все життя самостійно. Після затяжної хвороби та заборони на рух, заняття здоров'ям (я маю на увазі кінезітерапію) приносять людині справжнє задоволення. А гормони радості – ендорфіни, що виробляються лише за умови занять гімнастикою.

Чи є вікові обмеження при прийомі на лікування методом кінезітерапії?

Справа не в роках, а в тому, наскільки людина запустила своє здоров'я. Не варто впадати в благодушність, вважаючи, що ніколи не пізно почати лікуватися. Це не так. Лікування рухом можливе лише тоді, коли можливий власне рух і чітке усвідомлення того, що відбувається.

У чому складність лікування методом кінезітерапії?

Зі своїм тілом треба вміти спілкуватися. Не треба боятися свого тіла. Чим більше з ним спілкуєшся, як із помічником та другом, тим більше інформації тіло дає про себе. Суглоби – це «кватирки», через які «хвора енергія» виходить із тіла, але ці кватирки треба вміти відкрити. Важко лікуватися природними методами, але після одужання людина, яка пройшла подібний курс, відчуває таку гамму почуттів радості та самоповаги, яку не відчувають прості обивателі, які не стежать за своїм здоров'ям.

Якщо не займатися своїм тілом, не стежити за ним, то тіло рано чи пізно задавить і поховає все добре, все життя, тому що під час хвороби людина ні про що, крім хвороби, думати не може. Мало того, коли біль нестерпний, то все, що становило сенс життя, перетворюється на «дірку від бублика» і нічого, окрім болю, ненависті до життя, усього навколишнього та самого себе не залишається.

Які захворювання опорно-рухового апарату ви беретеся вилікувати?

Найпоширенішим захворюванням хребта є остеохондроз. А найважчим ускладненням остеохондрозу, з яким практично неможливо впоратися узвичаєними способами, є грижа МПД.

У існуючій клінічній практиці грижі дисків намагаються прибирати оперативним шляхом, що є, з розумної точки зору, абсолютно безглуздою дією. Ми допомагаємо людині позбутися цих гриж за допомогою кінезітерапії. Самі грижі зникають природним шляхом, що доводиться численними MPT-знімками, а принагідно людина позбавляється і супутніх захворювань, до яких, найчастіше, відносяться: ішемічна хвороба серця, захворювання сечостатевої системи, суглобів та ін.

Крім того, ми успішно вирішуємо проблему сколіозів у дітей, відпрацьовано систему боротьби із хворобою Бехтерєва, деякими формами ДЦП, розсіяного склерозу. Так, так, не дивуйтеся, приходьте, подивіться на наших пацієнтів. Вони навіть зовні гарніші, порівняно з хворими стаціонарів. Коли заходимо в неврологічне відділення звичайної лікарні, нам хочеться померти разом із хворими, які там вмирають. Коли входиш до нас, хочеться разом із пацієнтами займатися своїм здоров'ям. Це відзначають всі: і люди, що займаються, і просто цікавляться. Двері нашого Центру кінезітерапії відчинені всім.

Чи потрібно оперувати грижу хребта?

Ми противники таких операцій. За даними канадського нейрохірурга Гамільтона Холла, лише 2% хворих із хребетною грижею можуть виграти від проведеної хірургічної операції. Наш особистий досвід показує, що незначне та нетривале полегшення у післяопераційних хворих змінюється різким погіршенням, хворий почувається гірше, ніж до операції, і що найсумніше виникає рецидив віддаленої грижі диска. Операція – шлях, що веде до втрати працездатності, інвалідності. Особливо безглузді операції у віці після 50 років. Вони призводять до інвалідності у 95% випадках.

Що таке партерна гімнастика?

Партерна (суглобова) гімнастика – система фізичних вправ, що дозволяють підтримувати стан міофасціальної константи людини та необхідної працездатності без реабілітаційних тренажерів. Одне з основних завдань суглобової гімнастики полягає у максимально великому обсязі рухів, пов'язаних із м'язами черевного преса. Це практично головний м'яз тіла, що відповідає за добробут органів шлунково-кишкового тракту та тазового дна. Крім того, м'язи черевного преса пов'язані з діафрагмальними м'язами, активізація яких сприяє вібрації (масажу) всіх внутрішніх органів, у тому числі і в прикордонних областях (середостіння та верхівка серця). У той же час, цей м'яз є передньою стінкою хребта та ложем для нирок.

Для кожного одужуючого розробляється індивідуальна програма, що враховує його рівень фізичного розвитку, ступінь захворювання, загальний стан здоров'я. Програма одужання включає спеціальні реабілітаційні вправи, призначені для покращення рухливості суглобів, еластичності м'язів, зв'язок та сухожилля. В результаті знімається больовий синдром, активізуються глибокі м'язи, відновлюється харчування уражених тканин, повертається рухливість суглобів та хребта, значно зростають рухові можливості, працездатність, покращується якість життя.

Хвороба любить відсутність правильних знань, лінощі та страх. Здоров'я ж - власна праця, терпіння та здоровий глузд.